Hevenu shalom alechem – III Wieczór Pieśni Żydowskich w Zebrzydowicach - relacja/foto

Napisali o nas » Hevenu shalom alechem – III Wieczór Pieśni Żydowskich w Zebrzydowicach - relacja/foto


Niedzielne popołudnie, uroczysty nastrój, dźwięk szofaru* - właśnie tak, 3 września 2017, rozpoczął się III Wieczór Pieśni Żydowskich. Wydarzenie zostało otwarte pod głazem z tablicą pamiątkową przy ul. Dworcowej w Zebrzydowicach, przez wspomnienie poległych w podobozie KL Auschwitz w latach 1942-1944. Nie zabrakło przedstawicieli władz lokalnych,  środowisk Żydowskich oraz organizatorów,  którzy wspólnie złożyli kwiaty pod pomnikiem byłego obozu pracy dla Żydów. Dalsza część tego wyjątkowego wieczoru odbyła się w Sali Widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Zebrzydowicach. 

Zespół Bat Kol (po polsku „Głos z Nieba”) przedstawił wiele pieśni, wykonywanych na przestrzeni wieków w trakcie różnych uroczystości i sytuacji. Większość z nich została napisana w oparciu o fragmenty Biblii, część nawiązywała do ważnych wydarzeń z życia każdego Żyda, historii czy, przede wszystkim, nadziei pokładanej w Bogu. Publiczność, zachęcona do interakcji z wykonawcami, włączyła się do śpiewu, co dawało poczucie przynależności do jednej, wielkiej, radosnej wspólnoty. Teksty zostały przetłumaczone, a wszystkie pieśni były opatrzone ciekawym komentarzem i objaśniane, dzięki czemu każdy mógł zgłębić wynikające z utworów przesłanie. Całość przeplatały występy Zespołu Tańca Żydowskiego i Izraelskiego Klezmer z Cieszyna, niedawno obchodzącego swoje dziesięciolecie – jednego z trzech zespołów,  reprezentujących ten rodzaj tańca w całej Polsce. Artyści przedstawili niejednokrotnie skrajne emocje, między innymi ogromną radość towarzyszącą zaślubinom, ale też smutek związany z pokutą oraz prośbą o przebaczenie podczas Rosz ha-Szana, żydowskiego Nowego Roku. Ogromne wrażenie na widzach zrobił fenomenalnie przedstawiony taniec z butelkami, wzorowany na kultowym musicalu (i jego ekranizacji) „Skrzypek na dachu”.

Dlaczego akurat pieśni żydowskie? Jak podkreślił pastor Kościoła Zielonoświątkowego, Wiesław Kulawiec, przede wszystkim dlatego, że Jezus Chrystus, jedyny Zbawiciel, był Żydem. Co więcej, poznanie tej kultury pozwala na zrozumienie wielu wartości bądź kontekstów wokół nas. Lider zespołu Bat Kol podkreślał również wagę wspólnej historii Polaków i Żydów, która sięga już średniowiecza. III Wieczór Pieśni Żydowskich okazał się być prawdziwą inspiracją dla licznego grona odbiorców, zachęcając do głębszego poznawania Biblii, korzeni Jezusa oraz ukazując kulturę żydowską w sposób niekoniecznie powszechnie znany. Wolny wstęp, darmowy poczęstunek i otwartość na drugiego człowieka uczestników wieczoru – to wszystko przyciągnęło widzów, którzy wychodząc mogli poczuć, iż to wydarzenie wniosło do ich życia coś nowego. Organizatorami byli Kościół Zielonoświątkowy w Zebrzydowicach oraz Gminny Ośrodek Kultury.

* szofar – instrument dęty wykonany z rogu baraniego

Nikoleta Saluk

 

Zobacz fotorportaż: http://www.zebrzydowice.net/photogallery.php?album_id=429