Dzień Pamięci ofiar Holokaustu

Napisali o nas » Dzień Pamięci ofiar Holokaustu

 

Hażlach, Zebrzydowice: Dzień Pamięci ofiar Holokaustu. Odsłonięcie pomnika na cemntarzu w Zebrzydowicach (foto/wideo)

 

Historia nie może się powtórzyć – zgodnie podkreślali uczestnicy obchodów dnia pamięci ofiar holokaustu, podczas których odsłonięto nową tablicę upamiętniającą ofiary niemieckiego okupanta w Zebrzydowicach.

Po 75 latach od zakończenia wojny, z inicjatywy pastora Kościoła Zielonoświątkowego Wiesława Kulawca, przy współpracy Wójta Gminy oraz Dyrektora GOK-u na Zebrzydowickim cmentarzu za zgodą proboszcza Mariana Brańki, obok alejki, pod którą najprawdopodobniej spoczywają ciała ofiar hitlerowskiego terroru, stanął Pomnik, jako świadectwo tragicznych wydarzeń do jakich doszło na terenie gminy w czasie okupacji. To tutaj, oraz w Kończycach Wielkich w czasie istnienia obozu pracy dla Żydów chowano zakatowane na śmierć ofiary. Pomnik został ufundowany ze środków Instytutu Pamięci Narodowej. - dziękujemy, ze po wielu latach możemy tu stanąć. Dziękujemy Ci Panie, że po wielu latach mamy możliwość upamiętnić tych, którzy zostali tutaj pogrzebani i zginęli w okrutnych warunkach – powiedział podczas uroczystośći pastor Wiesław Kulawiec.

Uroczystości rozpoczęły się w niedzielę 13 września br. przy Pomniku Ofiar Zbrodni Hitlerowskich w Kończycach Wielkich, następnie przeniesiono się pod Tablicę Upamiętnienia w miejscu byłego Obozu Pracy w Zebrzydowicach a kulminacyjnym punktem byłą uroczystość przy nagrobku symbolicznym na cmentarzu w Zebrzydowicach.

Wśród gości znaleźli się przedstawiciele samorządów lokalnych, przedstawiciele gmin żydowskich, organizacji społecznych oraz mieszkańcy.

Przypomnijmy, W latach 1942-1944 w Zebrzydowicach istniał niemiecki obóz pracy dla Żydów. Jak wynika z ustaleń historyków Niemcy pozbawili życia w obozie pracy w Zebrzydowicach co najmniej 183 osoby, głównie z Holandii. Ciała ofiar zostały pogrzebane w zbiorowych mogiłach na terenie Zebrzydowic oraz Kończyc Wielkich. By jeszcze bardzije upodlić swoje ofiary, oprawcy grzebali je w miejscu gdzie chowano padłe zwierzęta...

źródło: ox.pl

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ>>>

zobacz wideo: